Mervi Sammalmaa
p. 040 145 9903
mervi@raverakennus.fiKiinnostuitko? Ota yhteyttä, kerromme mielellämme lisää!
Osoite Vaakunakyläntie 12, 90510 Oulu
As Oy Oulun Terassitalot rakennetaan osoitteeseen Vaakunakyläntie 12, 90510 Oulu.
Tervetuloa Vaakunanrantaan - Oulujoen suistomaiseman äärelle nousee näyttävä uusi maamerkki: As Oy Oulun Terassitalot, joka koostuu kahdesta arkkitehtonisesti vaikuttavasta rakennuksesta. Upeat porrastetut rakennukset tarjoavat asukkailleen huikeat näkymät ja ylellisiä kattoterasseja.
Rakentaminen aloitetaan toukokuussa 2026 ja arvioitu valmistumisaika on jouluksi 2027.
Tutustu Terassitalojen aluesuunnitelmaan tästä linkistä. (Lähde Oulun kaupunki, tekijä Profilm Oy)
Terassitalot rakentuvat kahdessa vaiheessa
-talo A (5 kerrosta) valmistuu ensimmäisessä vaiheessa aivan rannan tuntumaan. Taloon tulee 27 huolella suunniteltua kotia.
-talo B (7 kerrosta) rakennetaan myöhemmin. Sinne on suunnitteilla 31 huoneistoa.
Kahden rakennuksen kokonaisuudessa on yhteensä noin 5400 m² asuinkerrosalaa. Asuntovalikoima on monipuolinen: tilavista kaksioista isompiin perheasuntoihin – suurimmillaan jopa 150 m² huoneisto, jossa extrana lähes samankokoinen oma kattoterassi!
A-talon alakertaan sijoittuu 161,5 m² liikehuoneisto, joka on tarvittaessa jaettavissa esimerkiksi kolmeen eri tilaan – erinomainen mahdollisuus yritystoiminnalle keskeisellä paikalla.
Elämää Vaakunanrannassa
As Oy Oulun Terassitalot tarjoaa yhdistelmän luonnon rauhaa ja kaupunkiasumisen mukavuutta – aivan Oulun keskustan tuntumassa. Nämä korkeatasoiset kodit on suunnitellut oululainen Pave Arkkitehdit Oy.
Haaveiletko kodista, jossa yhdistyvät moderni arkkitehtuuri ja jokimaiseman rauha?
Tutustu huoneistoihin ja varaa oma uusi kotisi Vaakunanrannasta jo tänään!
mervi@raverakennus.fi p. 040 145 9903
Suunniteltu viihtyisäksi ja yhteisölliseksi
As Oy Oulun Terassitalojen suunnittelun lähtökohtana on ollut asukkaiden arjen sujuvuus, yhteisöllisyys ja asumisviihtyvyys.
Taloyhtiön kansipihalle rakentuu viihtyisä oleskelualue, jossa on muun muassa grillauspaikka sekä pihasauna suurine lasitettuine terasseineen – täydellinen paikka niin rentoutumiseen, juhliin kuin taloyhtiön yhteisiin tilaisuuksiin. Yhteisöllistä asumista tukee myös mahdollisuus yhteiskäyttöautoon, jolle on varattu paikka parkkihallista. Taloyhtiö voi myöhemmin yhdessä päättää, otetaanko tämä palvelu käyttöön.
Alueen kehittyvä palvelutarjonta ja Vaakunanrannan keskeinen sijainti täydentävät urbaania ja luonnonläheistä elämäntapaa.
Kohteen ennakkomarkkinointikuvat ovat havainne- ja tunnelmakuvia, ja yksityiskohdat voivat muuttua suunnittelun edetessä. Lopulliset ratkaisut ja kuvat varmistuvat kaupantekoon mennessä – pysythän kuulolla!
Pintamateriaalisuunnitelmat omaan kotiin toiveesi mukaan
Kun asuntokauppa on solmittu, edessäsi on mukavin uudisasunnon ostoon liittyvä asia; mahdollisuus vaikuttaa oman huoneiston materiaali- ja värimaailmaan. Varmimmin pääset vaikuttamaan valintoihin, kun ostat asunnon jo suunnittelu- tai viimeistään rakentamisen alkuvaiheessa. Uudiskohteissa rakennusaikana ostetuissa asunnoissa on valmiusasteen mukaan mahdollisuus vaikuttaa pintamateriaaleihin, kalusteisiin ja varusteluun, jotta kodistasi tulee juuri sinun näköisesi.
Kun materiaalien valinta on ajankohtainen, voit halutessasi hyödyntää sisustussuunnittelijan tekemiä kokonaispaketteja, joista voit valita joko valmiin tyylin tai yhdistellä osia eri vaihtoehdoista saadaksesi uuteen kotiisi unelmiesi sisustuksen. Halutessasi voit myös käyttää omaa sisustussuunnittelijaa. Pintamateriaalit ovat nähtävillä Oulun toimistollamme. Tervetuloa tutustumaan!
Talotekniikka
Terassitalon kodit lämmitetään kaukolämmöllä ja asunnoissa on vesikiertoinen lattialämmitys ja myös viilennys kesähelteillä järjestyy huoneistokohtaisella jäähdyttävällä ilmalämpöpumpulla.
Asuntojen huonekorkeus vaihtelee asunnoittain joko 2,6m tai 3,1m. Seiniä koristavat suuret maisemaikkunat, joista näkymät kehystävät ympäröivän veden, veneet ja vastarannan maiseman.
Taloyhtiön katolle asennetaan aurinkopaneelit, jotka tuottavat taloyhtiön tarvitsemaa sähköenergiaa.
Auto- ja pyöräpaikat
Talon ensimmäiseen kerrokseen tulee parkkihalli ja asuntojen huoneistokohtaiset varastot. Parkkihallissa on 40 myytävää autopaikkaa (yhteiset A ja B talolle) ja lisäpaikkoja voi ostaa korttelin yhteisparkkihallista. Koska parkkihalli sijaitsee pihakannen alla, sieltä pääsee suoraan kulkemaan rakennuksen rappukäytävään ja aina omaan kotiin asti. Hallin varustelu on suunniteltu sähköauton latausjärjestelmälle sopivaksi. Talon suojainen sisäpiha tulee parkkikannen päälle. Polkupyörille tulee oma huoltopaikka pyöräpaikkojen läheisyyteen. Ensimmäisessä kerroksessa sijaitsevat myös muutamat lisävarastot, jotka myydään erillisinä osakkeina.
Vesistömaisemia ja helppo kulku kaupunkiin
Terassitalot rakennetaan kaupungin vuokratontille yhdelle Oulun suosituimmalle paikalle. Talon porrasmainen muoto mahdollistaa useissa kodeissa suoran näkymän Hartaanselän suistomaisemaan. Hartaanselänrantaan on suunnitteilla kevyenliikenteen silta, joka yhdistää Vaakunakylän messualueen Oulujoen yli lähemmäksi keskustaa. Polkupyörällä matka torin rantaan kestää vain muutaman minuutin. Rannanmyötäiset kevyen liikenteen yhteydet johtavat keskustan lisäksi pohjoisiin kaupunginosiin, Hietasaaren laajoille virkistysalueille ja Nallikarin uimarannalle sekä Urheilupuistoon ja sen ulkoilureiteille.
Tontti on vuokratontti Oulun kaupungilta ja vuokraoikeutta hallitaan yhdessä myöhemmin rakennettavan B-talon kanssa. Kokonaisvuokra on 87 669 € josta A-talon osuus on 43 055 €. (vuoden 2026 tasossa)
Alueella on runsaasti laituripaikkoja pienveneille ja läheisessä vierasvenesatamassa voi toisinaan nähdä isoja, jopa 140-metrisiä purjelaivoja sekä risteilyaluksia!
Autohallipaikat myydään erillisinä osakkeina, velaton hinta 29 500 €.
Rakentamisen aloitus kun varausaste täyttyy, alustava arvio aloitukselle kevät 2026.
Voit halutessasi varata kohteen 3D -mallinnoksen tutustumisajan toimistollemme p. 040 145 9903 tai mervi@raverakennus.fi
Ennakkomarkkinointikohteen tiedot ovat vielä alustavia ja lopulliset kaupan ehdot määräytyvät kauppakirjassa ja sen liitteissä.
Varaamme oikeuden muuttaa ennakkomarkkinointiaineistoa ja varaamattomien huoneiden hinnastoa. Yhtiölaina tulee olemaan noin 50–60 % asunnon velattomasta hinnasta (hinnasto laskettu 60 % mukaisesti).
RS-pankkina toimii Säästöpankki Optia Oulu. Taloyhtiölainassa on 12 kk lyhennysvapaa valmistumisen jälkeen, jonka aikana maksetaan ainoastaan korkoja. Rahoitusvastike on lyhennysvapaan aikana arviolta noin 13,71 €/m²/kk ja lyhennysten alettua arviolta noin 23,58 €/m²/kk. Korot ja lyhennykset maksetaan kuukausittain. Ensimmäinen lainanlyhennys on arvioitu alkavaksi 11/2028, jolloin rahoitusvastike nousee. Laina on annuiteettilaina. Laina-aika on 1 + 24 vuotta. Korko on sidottu 12 kk Euriboriin + 0,8 % marginaali. Ostajalla on mahdollisuus maksaa oma yhtiölainaosuus pois ensimmäisen kerran valmistumisen yhteydessä, jolloin rahoitusvastiketta ei peritä. Todellinen perittävä pääomavastike määräytyy aina sen hetkisen korkotason mukaisesti.
TILA
HUONEITA
ASUINKERROS
JÄRJESTÄ
| Tila | Nro | Pinta-ala | Huoneistotyyppi | Myyntihinta Velaton hinta |
|
|---|---|---|---|---|---|
Varattu | A1 | 42m2 | 2h+kt+viherhuone | mh. 56 686€ vh. 225 000€ | Tutustu |
Vapaa | A2 | 54m2 | 2h+kt+s+parveke | mh. 118 596€ vh. 335 000€ | Tutustu |
Vapaa | A3 | 53m2 | 2h+k+s+terassi | mh. 110 504€ vh. 322 900€ | Tutustu |
Vapaa | A4 | 65,5m2 | 3h+k+s+terassi+lasitettu | mh. 236 510€ vh. 499 000€ | Tutustu |
Vapaa | A5 | 64,5m2 | 3h+k+s+terassi | mh. 111 418€ vh. 369 900€ | Tutustu |
Myyty | A6 | 123,5m2 | 4h+k+s+lasitettu | ||
Vapaa | A7 | 64m2 | 3h+k+viherhuone+parveke | mh. 102 522€ vh. 359 000€ | Tutustu |
Myyty | A8 | 78,5m2 | 3h+kt+s+parveke | ||
Myyty | A9 | 26m2 | 1h+kt+parveke | ||
Myyty | A10 | 119,5m2 | 4h+k+s+lasitettu | ||
Vapaa | A11 | 53m2 | 2h+k+s+terassi | mh. 83 604€ vh. 296 000€ | Tutustu |
Vapaa | A12 | 64,5m2 | 3h+k+s+parveke | mh. 121 418€ vh. 379 900€ | Tutustu |
Vapaa | A13 | 123,5m2 | 4h+k+s+lasitettu | mh. 393 077€ vh. 888 000€ | Tutustu |
Vapaa | A14 | 64m2 | 3h+k+s+viherhuone+parveke | mh. 112 522€ vh. 369 000€ | Tutustu |
Vapaa | A15 | 78,5m2 | 3h+k+s+lp | mh. 180 413€ vh. 495 000€ | Tutustu |
Myyty | A16 | 106m2 | 4h+k+s+lasitettu | ||
Vapaa | A17 | 100m2 | 4h+kt+s+lasitettu | mh. 284 252€ vh. 685 000€ | Tutustu |
Vapaa | A18 | 64,5m2 | 2h+k+s+lasitettu | mh. 136 518€ vh. 395 000€ | Tutustu |
Myyty | A19 | 82m2 | 3h+k+s+lasitettu | ||
Myyty | A20 | 78,5m2 | 3h+k+s+lasitettu | ||
Vapaa | A21 | 147,5m2 | 5h+k+s+lasitettu | mh. 603 897€ vh. 1 195 000€ | Tutustu |
Vapaa | A22 | 88m2 | 3h+k+s+parveke+kattopiha | mh. 372 342€ vh. 725 000€ | Tutustu |
Myyty | A23 | 179,5m2 | 4h+k+s+parveke+kattopiha |
Jos kauppasopimusta koskevaa erimielisyyttä ei saada ratkaistuksi osapuolten välisillä neuvotteluilla,
kuluttaja voi saattaa asian kuluttajariitalautakunnan (www.kuluttajariita.fi) ratkaistavaksi.
EVÄSTEET | TIETOSUOJASELOSTE
Digimarkkinointi Donetti