Ota yhteyttä

Kiinnostuitko? Ota yhteyttä, kerromme mielellämme lisää!

Mervi Sammalmaa

p. 040 145 9903

mervi@raverakennus.fi

Eljas Rantala

p. 0400 386 596

eljas@raverakennus.fi

As Oy Oulun Veneenveistäjän Felix

Osoite Pateniemenranta 19, 90800 Oulu

Valmistuminen Tarkentuu suunnitelmien edetessä, rakennusaika on noin vuosi rakentamisen aloituksesta.

Kohteen kuvaus

As Oy Oulun Veneenveistäjän Felix rakennetaan Oulun Pateniemen alueelle lähelle meren rantaa. Taloyhtiö muodostuu 12 asunnosta, joiden koko vaihtelee 69 m2 isompaan perheasuntoon 89m2. Yksitasoiset rivitalot I ja L rakennetaan ensimmäisessä vaiheessa.

Pateniemenranta 19, 90800 Oulu.

Etäisyys Ouluun on autotietä tai kevyen liikenteen väylää pitkin noin 12 km. Linnanmaalle ja teknlologiakylään vain 5 km. Pateniemenrannan asukkailla on hyvä palvelut lähellä kotia; meri, ulkoilureitit, harrastuspaikkoja, kauppoja ja lapsille leikkipuisto ja koulut. Lisäksi ihan lähellä on uusi päiväkoti, ruokakauppa sekä venesatamaan on suunnitelmissa rantapaviljonki kahviloineen. Isommat ostokset hoituvat Idea parkissa, joka sijaitsee 4 km päässä Pateniemestä.

Asuntojen suunnittelussa on kiinnitetty huomiota kalustettavuuteen ja toimiviin nykyaikaisiin pohjaratkaisuihin sekä suuriin, etelään suunnattuihin parvekkeisiin. Asunnoissa on vesikiertoinen, kaukolämpöön liitetty lattialämmitys sekä mahdollisuus huoneistokohtaiseen viilennykseen. Vaihtoehtoina on useamman mallisia pohjaratkaisuja. Esimerkiksi 69m2 asunnosta on mahdollista valita L-mallisella tai saarekemallisella keittiöllä. Osassa asunnoista myös toinen wc erillisenä. Valitse mieleisesi huoneistopohja!

Autopihapaikat sijaitsevat kätevästi oman asunnon yhteydessä. Autopaikoilla on sähköautonlatausvalmius huomioitu.

Asukkaiden käytössä on myös rannassa lähelle valmistunut monipuolinen ulkoliikuntapaikka sekä Veneenveistäjänrannan suuri leikkipaikka ja puistot. Rannasta löytyy myös laadukas venesatama josta on mahdollista hankkia oma venepaikka sähkö- ja vesiliittymillä.

Veneenveistäjänrannan nimi juontaa alueen historiaan. Alueella on rakennettu 1800-luvun lopulla Suomen merkittävimpiä kauppa-aluksia ja 1900-luvulla alueella toimi yksi Suomen merkittävimmistä sahalaitoksista. Viimeisin Pateniemen varvilla rakennettu suuri alus oli nimeltään Felix, jonka mukaan myös nyt rakenteille lähtevä taloyhtiö sai nimensä. Parkki Felix valmistui 31.7.1873 jonka jälkeen laivanrakennus vähitellen loppui alueella. Alueella on kautta historian ollut tiivis työläisyhteisö, joka koostui pääosin sahalla työskentelevista ihmisistä ja heidän perheistään. Nyt samaisessa rannassa valmistuu lukuisia upeita asuntoja ja kokonaan uusi asuinalue Ouluun. Alueen kadut on myös nimetty historiaa kunnoittaen laivanrakennusnimistöllä.

Sinulla on rakennusaikana mahdollisuus vaikuttaa pintamateriaalivalintoihin, kalusteisiin ja varusteisiin, jotta kodistasi tulee juuri sinun näköisesi. Voit halutessasi hyödyntää sisustussuunnittelijan tekemiä kokonaispaketteja, joista voit valita valmiin tyylin tai yhdistellä eri vaihtoehtoja saadaksesi uuteen kotiisi unelmiesi sisustuksen.
Kaikissa asunnoissa on reilun kokoinen terassi (lasitus varaus), joka toimii saumattomana jatkona kodin oleskelutiloille.

Kohde rakennetaan RS -kohteena. Yhtiölainaosuus tulee olemaan noin 50-60 % velattomasta hinnasta. (hinnasto laskettu 50% mukaisesti) Tontti on vuokratontti Tonttirahasto Korkialta ja vuokra sisältyy hoitovastikkeeseen. Vuokra-aika on 50 vuotta, voimassa vuoteen 2072 saakka. Vuokralaisella on oikeus myös lunastaa tontti.
Yhtiölainan tiedot tarkentuvat suunnitelmien edetessä kun RS-pankki valitaan. Rakentaminen aloitetaan kun 50-60 % huoneistoista on varattu.

Rivitalot ovat yksitasoisia ja takapiha on etelän suuntaan.

Talojen tehosteväreinä käytetään alueelle tyypillisiä perinnevärejä, punaista ja keltaista. Samaa värimaailmaa löytyy Pateniemenrannan vanhasta rakennuskannasta. Alueella vanha kohtaa uuden, vanhaa perinnetyyliä yhdistetään uudenaikaiseen värimaailmaan.
Ilmoituksen kuvat ovat suunnittelun havainnekuvia tai aikaisempien kohteiden kuvia.

+ Lue lisää

Kohteen tarkemmat tiedot

Piha: Nurmi, istutukset.

Sauna: Seinät ja katto sävytetty kuusipaneeli, laudemateriaali tarkentuu saatavuuden mukaan, led-pistevalot

Osoite:Pateniemenranta 19, 90800 Oulu

Kalusteet: Kalustetoimittaja tarkentuu suunnitelmien edetessä

Julkisivut: Puu

Kodinkoneet: Valkoiset tai RST Electroluxin kodinkoneet, induktioliesi, erillisuuni, jääviileäkaappi, pakastinkaappi tai jää/pakastinkaappi pohjapiirroksen mukaan, astianpesukone

Muu tekniikka: huoneistokohtainen koneellinen ilmanvaihto lämmön talteenotolla, jäähdytysmahdollisuus ilmalämpöpumpulla.

Valmistuminen: Tarkentuu suunnitelmien edetessä, rakennusaika on noin vuosi rakentamisen aloituksesta.

Katto yleensä: ruiskusumute

Tontin omistus: Vuokra, Tonttirahasto Korkia. Vuokra aika on 50 vuotta (vuoteen 2072 saakka) ja tontissa on lunastusoikeus vuokrasuhteen aikana kerran vuodessa. Vuokra sisältyy hoitovastikkeeseen. Tontti jaetaan hallinnanjakosopimuksella viereisen perustettavan taloyhtiön kanssa. Vuokra on sidottu elinkustannusindeksiin.

Auton säilytys: Autopihapaikat ovat asunnon yhteydessä. Sähköautonlatausvalmius huomioitu.

Lattia yleensä: laminaatti tai vinyyli

Seinät yleensä: Maalattu, kalusteväli laatta

Seinät kph / khh: Laatoitettu

Rakennusmateriaali: Puu

Katto kph / sauna / wc: Sävytetty kuusipaneeli

Lämmitysjärjestelmä: Kaukolämpö, vesikiertoinen lattialämmitys

Asukasmuutoksiin liittyvät kysymykset voi lähettää osoitteeseen rave@raverakennus.fi

Myytävät kohteet

TILA

HUONEITA

ASUINKERROS

JÄRJESTÄ

Tila Nro Pinta-ala Huoneistotyyppi Myyntihinta
Velaton hinta

Vapaa

I189m24h+k+s mh. 149 500€
vh. 299 000€
Tutustu

Vapaa

I269m23h+k+s mh. 112 850€
vh. 225 700€
Tutustu

Vapaa

I369m23h+k+s mh. 114 750€
vh. 229 500€
Tutustu

Vapaa

I469m23h+k+s mh. 112 850€
vh. 225 700€
Tutustu

Vapaa

I569m23h+k+s mh. 112 850€
vh. 225 700€
Tutustu

Vapaa

I689m24h+k+s mh. 149 500€
vh. 299 000€
Tutustu

Vapaa

L189m24h+k+s mh. 149 500€
vh. 299 000€
Tutustu

Vapaa

L269m23h+k+s mh. 112 850€
vh. 225 700€
Tutustu

Vapaa

L369m23h+k+s mh. 114 750€
vh. 229 500€
Tutustu

Vapaa

L469m23h+k+s mh. 112 850€
vh. 225 700€
Tutustu

Vapaa

L569m23h+k+s mh. 112 850€
vh. 225 700€
Tutustu

Vapaa

L689m24h+k+s mh. 149 500€
vh. 299 000€
Tutustu

Jos kauppasopimusta koskevaa erimielisyyttä ei saada ratkaistuksi osapuolten välisillä neuvotteluilla,
kuluttaja voi saattaa asian kuluttajariitalautakunnan (www.kuluttajariita.fi) ratkaistavaksi.

EVÄSTEET  |  TIETOSUOJASELOSTE

DONETTI